Oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży
Kierownik Oddziału – dr n.med. Krzysztof Knefel
Telefony:
Kierownik: | 34/ 35 32 989 |
Pielęgniarka Oddziałowa: | 34/ 35 32 991 |
Dyżurka pielęgniarek: | 34/ 35 32 922 34/ 35 32 946 |
Gabinet lekarski: | 34/ 35 32Â 986 |
Pedagog: | 34/ 35 32 988 |
Sekretariat: | 34/ 35 32 987 |
Â
Liczba łóżek: 33
Lokalizacja: ul. Grunwaldzka 48, 42-700 Lubliniec, Pawilon I, parter
Poziom referencyjnoÅ›ci: III poziom referencyjny – OÅ›rodek Wysokospecjalistycznej CaÅ‚odobowej Opieki Psychiatrycznej dla Dzieci i MÅ‚odzieży – OddziaÅ‚ CaÅ‚odobowy
W oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży udzielane są świadczenia psychiatryczne obejmujące diagnostykę oraz leczenie dzieci i młodzieży zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
Oddział jest oddziałem koedukacyjnym.
Wykaz podstawowych usług medycznych świadczonych w Oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży:
- leczenie pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania (F00 – F99)
- obserwacja medyczna i ocena przypadków podejrzanych o chorobę lub stany podobne (Z03)
Wykonywane procedury:
Świadczenia udzielane w warunkach stacjonarnych i całodobowych szpitalnych w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży obejmują:
- niezbędne badania laboratoryjne
- diagnostykÄ™ psychiatrycznÄ…
- diagnostykÄ™ psychologicznÄ…
- diagnostykÄ™ logopedycznÄ…
- indywidualne spotkania z psychologiem/pedagogiem/psychoterapeutÄ…
- zajęcia grupowe z psychologiem/pedagogiem/psychoterapeutą
- terapię zajęciową
- psychoedukacjÄ™
- farmakoterapiÄ™
- oddziaływania wychowawcze
- zajęcia szkolne (etap szkoły podstawowej)
- dodatkowe konsultacje
Zasady przyjęcia do Oddziału:
Do oddziału całodobowego powinni być kierowani pacjenci w sytuacjach:
- bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia wynikającego z choroby psychicznej
- bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia osób z otoczenia wynikającego z choroby psychicznej
- niemożności ustalenia właściwej diagnozy w warunkach ośrodka I lub II poziomu referencyjnego pod warunkiem prawidłowo prowadzonej diagnostyki, zgodnej ze standardami
- braku efektów leczenia farmakologicznego i psychoterapeutycznego w warunkach ośrodka I lub II poziomu referencyjnego, stosowanego zgodnie ze standardami – tryb planowy przyjęcia (termin ustalany jest po nadesłaniu skierowania)
- postępującego pogorszenia funkcjonowania lub braku znaczącej poprawy pacjenta przy prawidłowo prowadzonym postępowaniu w warunkach ośrodka I lub II poziomu referencyjnego – tryb planowy przyjęcia (termin ustalany jest po nadesłaniu skierowania)
Â
Lista Ośrodków I i II stopnia referencyjności dostępna jest pod następującym linkiem:
Â
Warunkiem przyjęcia pacjenta na oddział jest aktualne (nie starsze niż 2 tyg.) skierowanie od lekarza oraz zgodnie z Ustawą o Ochronie Zdrowia Psychicznego z 1994 roku z późniejszymi nowelizacjami, zgoda pacjenta na pobyt i leczenie.
Skierowanie do szpitala psychiatrycznego należy przesÅ‚ać pocztÄ… tradycyjnÄ… na adres szpitala. Skan skierowania można również dostarczyć mailem – sekretariat@wsnlc.pl. Na podstawie skierowania i zgodnie z kolejkÄ… oczekujÄ…cych ustalany jest termin przyjÄ™cia pacjenta do OddziaÅ‚u. O terminie przyjÄ™cia informujemy pocztÄ… tradycyjnÄ….
Skierowanie powinno uzasadniać przyjęcie pacjenta do leczenia w tym ośrodku i uzasadniać dlaczego pacjent nie może być leczony w podmiotach I i II poziomu referencyjnego.
Jeśli skierowanie nie spełnia obowiązujących przepisów i nie zawiera wymienionych powyżej informacji, jednostka do której kierowany jest pacjent może prosić o uzupełnienie dokumentacji medycznej przed wyznaczeniem terminu przyjęcia.
Przyjęcia na Oddział odbywają się zgodnie z Ustawą o Ochronie Zdrowia Psychicznego (Dz.U. z 1994 r., Nr 111 poz. 535 z późn. zm.):
- za zgodÄ…: pacjenta/rodzica – pacjent, który ukoÅ„czyÅ‚ 16 lat oraz jego przedstawiciel ustawowy/opiekun prawny wyrażajÄ… pisemnÄ… zgodÄ™ na Izbie Przyjęć tutejszego szpitala w obecnoÅ›ci lekarza przyjmujÄ…cego; jeżeli rodzice dziecka nie żyjÄ… lub majÄ… odebrane prawa rodzicielskie opiekun prawny przed przyjÄ™ciem pacjenta do OddziaÅ‚u musi dostarczyć Postanowienie SÄ…du o wyrażeniu zgody na hospitalizacjÄ™ psychiatrycznÄ… (art22.5 UoOZP).
- bez zgody: w stanach nagÅ‚ych – w myÅ›l art. 23 i art. 24 UoOZP oraz planowo – na podstawie Postanowienia SÄ…du (wymagane jest ustalenie terminu przyjÄ™cia z Kierownikiem OddziaÅ‚u)
Â
Dokumenty potrzebne w dniu przyjęcia na oddział:
- oryginał skierowania lub postanowienia Sądu
- dokument identyfikujÄ…cy pacjenta
W Oddziale wykonujemy kompleksową diagnostykę i wskazujemy kierunki dalszych oddziaływań wychowawczo-terapeutycznych.
Â
W strukturach szpitala działa również Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (psychiatra dzieci i młodzieży, psycholog, psychoterapeuta) – rejestracja pod numerem telefonu: 34 3532940