SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ
- Dokumentacja medyczna jest udostępniana:
1) do wglądu w obecności pracownika Szpitala, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych, z wyłączeniem medycznych czynności ratunkowych, albo w siedzibie WSN, z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym organom lub podmiotom możliwości sporządzenia notatek lub zdjęć;
2) przez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku;
3) przez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku, gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta;
4) za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej;
5) na informatycznym nośniku danych.
- Zdjęcia rentgenowskie wykonane na kliszy, przechowywane przez WSN, są udostępniane za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu.
- Dokumentacja medyczna prowadzona w postaci papierowej może być udostępniona przez sporządzenie kopii w formie odwzorowania cyfrowego (skanu) i przekazanie w sposób określony w ust. 1 pkt 4 i 5, na żądanie pacjenta lub innych uprawnionych organów lub podmiotów, jeżeli przewiduje to regulamin organizacyjny WSN.
- Elektroniczna dokumentacja medyczna, o której mowa w 2 pkt 6 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, jest udostępniana na zasadach określonych w przepisach tej ustawy, a także ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne.
- Udostępnienie dokumentacji medycznej następuje w trybie zapewniającym zachowanie poufności i ochrony danych osobowych.
- W przypadku wydania oryginału dokumentacji medycznej pozostawiana jest jej kopia z zastrzeżeniem zwrotu oryginału dokumentacji po wykorzystaniu przez podmiot, który uzyskał tę dokumentację. Pracownik prowadzący rejestr udostępnianej dokumentacji medycznej zobowiązany jest do monitorowania zwrotu oryginałów dokumentacji medycznej.
- W przypadku, gdy udostępnienie dokumentacji medycznej nie jest możliwe z powodów uzasadnionych sporządzane jest pismo o odmowie wydania dokumentacji, w którym uzasadniona jest przyczyna odmowy.
- Do poświadczania „za zgodność z oryginałem” kopii dokumentacji medycznej oraz „wydruk zgodny z dokumentacją medyczną prowadzoną w postaci elektronicznej”, w Szpitalu pisemne upoważnienie posiadają:
- wszyscy kierownicy komórek organizacyjnych Szpitala, które udzielają świadczeń zdrowotnych pacjentom;
- wyznaczeni pracownicy Działu Kontraktów, Rozliczeń i Organizacji.
- Osoby, o których mowa w ww. ust. 8 nie poświadczają „za zgodność z oryginałem” kopii dokumentacji medycznych wykonanych na zewnątrz Szpitala.
- Każdorazowe wydanie dokumentacji medycznej odnotowywane jest w prowadzonych rejestrach, z wyłączeniem udostępniania oryginału dokumentacji medycznej do wglądu pacjentom podczas hospitalizacji lub podczas udzielanych porad ambulatoryjnych tylko i wyłącznie w obecności lekarza prowadzącego.